Council Members

Council members representing public and private interests

Thomas Buechel, Chair – Green Industry Term Expires: July 1, 2020
Thomas Bressner – Wisconsin Agri-Business Association Term Expires: July 1, 2022
Gregory Long – Needles & Leaves Nursery Term Expires: July 1, 2022
Kenneth Raffa – UW-Madison Department of Entomology Term Expires: July 1, 2018
Hannah Spaul – The Nature Conservancy Term Expires: July 1, 2019
Valerie Johnson – Forestry Term Expires: July 1, 2022
Vacant

 

Members representing state agencies

Drew Feldkirchner – Department of Natural Resources
James Hughes – Department of Transportation
Brian Kuhn – Department of Agriculture Trade and Consumer Protection
Lauren Leckwee – Department of Administration
Julie Fox – Department of Tourism